KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmeli

img

ANKARA – KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, KHK'lilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek "Hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir" dedi. 

 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaşadıklarını ve 26 Aralık 2019 tarihinde görev süresi tekrar uzatılan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Mülkiyeliler Birliği’nde yapılan açıklamaya KESK Eşbaşkanları Mehmet Bozgeyik ve Aysun Gezen, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hüseyin Kaçmaz, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Millletvekili Yıldırım Kaya, KHK'li akademisyen Cenk Yiğiter ve KESK'e bağlı sendikalardan üye ve yöneticiler yer aldı.
 
Basın toplantısından önce KHK'lilerin 3 yıldan fazladır yaşadıklarını anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı.
 
‘POLİTİKALAR NAZİ ALMANYASINI ARATMAKTA’
 
KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, darbe girişiminin bahane edilerek ilan edilen OHAL  sürecinde çıkartılan kararnamelerle Anayasa'nın 15'inci maddesinde güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerin çiğnendiğini ifade etti. Yapılan ihlallerin başında ihraçların geldiğini ifade eden Gezen, "Sonrasında uygulanan politikalar adeta Nazi Almanya’sını aratmamaktadır"  dedi. 
 
'OHAL PRATİKTE KALICI HALE GETİRİLDİ'
 
"'3 ay sürmez' denilen OHAL 2 yıl sürmüş, 'başvuruları 2 yılda sonuçlandıracaktır' denilen OHAL Komisyonu dördüncü yıla taşmıştır. Dolaysıyla OHAL pratikte kalıcı hale getirilmiştir" diyen Gezen, komisyonun “oyalama” niteliği taşıdığı ifade etti. 
 
Gezen, "Oyalama diğer faşizan, hukuk dışı politikalarla da birleşerek işkenceye, cezalandırmaya dönüştürülmüştür. Dört bir yandan kuşatmaya dönüştürülen bu cezalandırma politikası nedeniyle insanlar yaşamlarını yitirmiş, ağır hastalıklara yakalanmış, tedavi olanağı dahi bulamamışlardır. Yurtdışında tedavi görenler pasaport yasağı nedeniyle gidememiş, hastalıkları ilerlemiş, yaşamlarının geriye kalan kısmını yatağa bağımlı halde geçirenler olmuştur" diye belirtti. 
 
'AKP'YE BAĞLI İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ'
 
Komisyonunun başvuruların yüzde 90’ını reddettiğini söyleyen Gezen, "AKP’ye bağlı istihbarat örgütleri, iktidarın ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda, herhangi bir belge ve bilgiye dayanmadan, herhangi bir hukuki süreci de işletmeden bireyleri ve kurumları fişlemektedir" ifadelerini kullandı.
 
Gezer, Komisyon kararlarına dair şunları söyledi: “’Kurum kanaati’ adı altında ihbarcılığın ve iftiracılığın iktidar tarafından açıkça özendirildiği, teşvik edildiği, bazı örneklerde ise iftira atmaya zorlandığı ve bu kişilerin kollandığını da görmekteyiz. Aynı şekilde mülki amirlerin ve kurum idarecilerinin ihraç listelerinin oluşmasında ve komisyonun ret kararları almasında verdikleri asılsız bilgilerle önemli bir rol oynadığı anlaşılmaktadır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, asılsız ihbar ve bilgileri ile ihraç sürecine katkı sunan idareciler ile yargı önünde mutlaka ama mutlaka hesap soracağız. Kimse hukuksuzlukların, anayasa tanımazlığın ve bu devranın bu şekilde sürüp gideceğini düşünmemelidir."
 
'KOMİSYON ANAYASAYA AYKIRI'
 
Komisyonun “yargısal inceleme yetkisi” donatıldığını ancak Türkiye’nin hukuk sistemi içinde Komisyonun belirlenmiş bir yargı mercii olmadığını belirten Gezen, "Hukuki niteliği bu kadar tartışmalı olan OHAL Komisyonu’nun, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal kurumları olan mahkemeleri yok sayarak, kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesi açık bir Anayasa ihlalidir ve suçtur. Aileleriyle birlikte yüz binlerce insanın anayasal haklarının ellerinden alınarak açlık ve sefalete mahkûm ettirilerek sisteme biat ettirilmeye çalışılması aynı zamanda insanlık suçudur. Bu suça iktidarın yanı sıra OHAL Komisyonu üyeleri de ortaktırlar."
 
Gezen, taleplerini şu şeklide sıraladı:
 
“* Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir.
 
* Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. 
 
* Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır.
 
* Mağdur olan ihraç kamu emekçilerinin mağduriyet giderilinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz."
 
KAYA: DEVRAN DÖNECEK HESAP VERECEKLER
 
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “AKP'nin derdi FETÖ ile mücadele etmek değil, muhalif olanlara saldırmaktır. Hiç bir zaman ben ve örgütün bu mücadeleden geri durmadık. Devran dönecek bu zalimler hesap verecek muhakkak. Bir suçlu arıyorlarsa aynaya baksınlar orada suçluyu görecekler. Hakim ve savcıların verdikleri kararlar siyasal iktidarın kararları ile veriliyor. Bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. KESK'in sorunun ihraç edilen 4 bin kişinin değil ihraç edilen herkesin sorunudur. Siyasi kararlar veriliyor. Biz bu kararları tanımıyoruz, Türkiye demokrasiyle yönetilen bir ülke olacak."
 
GERGERLİOĞLU: SİVİL ÖLÜME MAHKUM EDİLDİLER
 
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da "Sadece KESK değil herkes bu komisyona tepki göstermeli" dedi. 
21'inci yüz yılda  insanların "insanlık dışı uygulamalar" ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Gergerlioğlu, şunları ifade etti: "İnsanlar neden ihraç edildiğini bilmiyorlar. Sadece bir ihraç durumu olmadı devlet onları sivil bir ölüme mahkum etti. 6 ay kadar mahkemelere ulaşamayan yüz binler var. Anayasa mahkemesi onları geri çeviriyor. OHAL komisyonu kuruluyor ve oraya gidin deniliyor son derece kötü bir komisyon. Komisyon siyasi iktidardan emir alıyor, siyasi iktidarın emrinde çalışıyor. Bu komisyon inanılmaz bir komisyon. Komisyona başvururken neden ihraç edildiğini bilmediğinden savunma yaparken ne yazacağını bilmiyorsun. İhraç edilmişsin ama neden ihraç edildiğini bilmiyorsun, üstüne sana kendini savun diyorlar. OHAL komisyonu lağvedilmelidir, insanların kendini suçsuz olmadığını ispatlanması isteniyor. Devlet KHK ile ihraç ediyor özel şirketler de yamalanıyor."
 
TÜRKDOĞAN: HERKES FİŞLENMİŞ DURUMDA
 
KHK'lilerin mücadelesinin sosyal hak mücadelesi olduğunu söyleyen İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, "Hukuken tartışılacak bir durum yok. Keyfi olarak bir KHK çıkarılıyor ama onu denetleyecek anayasa mahkemesi yok. 21'inci yüzyılda resmi ideoloji savunulması bekleniyorsa bu işin içinde çıkamazsınız. Devlete sadakat bekleniyor diyorlar hangi devlet? iktisat diyorlar vazgeçin bundan. Bu kriterler yarın bir gün size uygulanacak. İktisak hukuki bir kavram olarak kullanılamaz. Bu kavramdan hızla uzaklaşmalısınız. Herkes fişlenmiş durumda, insanlara bu zulmü niye yaşattırıyorsunuz? KESK demokrasi mücadelesi yürüttüğü için baskı altında" şeklinde konuştu.

Diğer başlıklar

17/02/2020
23:51 Isınmak için evinde mangal yakan kişi hayatını kaybetti
23:41 Van’da 4.1 büyüklüğünde deprem
23:22 Rusya ve Türkiye Suriye'de ortak devriye gerçekleştirdi
22:59 Esad: İdlib'in kurtarılması savaşı kuzeyden gelen boş seslere rağmen devam edecek
22:49 Bursa'da doğalgaz servisinde çalışan DAİŞ’li gözaltına alındı!
22:41 Bitlis'te trafik kazası:2 ölü, 3 yaralı
22:10 Evinde kitap ve dergi bulunduran 10 öğrenciye 7 buçuk yıl hapis cezası
21:44 Mardin’de gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
21:42 Bornova Kadın Platformu kuruldu
21:33 Gazeteci Nuh Köklü anıldı
21:20 Af Örgütü’nden Gezi davası açıklaması
21:11 14 barodan Kanal İstanbul projesine iptal davası
20:35 HDP’li Dede cezaevlerindeki hak ihlallerini meclise taşıdı
20:21 Trans kadın Esra Ateş katledildiği yerde anıldı
20:14 HDP’den Mahmut Alınak açıklaması
19:59 İstanbul’da üniversite öğrencisi genç intihar etti
19:42 BM’den İdlib için ateşkes çağrısı
19:23 İzmir’de iş cinayeti
19:15 AB, Libya'ya silah ambargosunu kontrol altına alacak
18:50 Roboski katliamı protestosuna önce beraat sonra ceza!
18:46 AA'nın ‘terörist’ diye lanse ettiği PM üyesi tutuklandı
18:32 Türk ve Rus heyetlerin görüşmesi yarın devam edecek
18:16 Cizre’de gözaltına alınan 12 kişi serbest
18:13 Kaymakamlık binasında intihar eden Kılıç defnedildi
17:43 İstanbul’da gözaltına alınanlar serbest
17:39 Evrensel gazetesi İmtiyaz Sahibi yaşamını yitirdi
17:11 Şırnak Valiliği'nden intihar eden Kılıç açıklaması
17:08 HDP’nin kongre için bildiri dağıtımına valilik yasağı
17:04 Diyarbakır’da araç yayaya çarptı
16:49 Diyarbakır ve Dersim’de gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı
16:37 Alınak'ın suç iddiası hakimlikte 'örgüt üyeliği'nden 302'ye çevrildi
16:35 Diyarbakır’da bir uzman çavuş intihar etti
16:31 AKP’li Üsküdar Belediyesi'nin usulsüzlüğü protesto edildi
16:29 Erdoğan’a 5 kuruşluk dava
16:19 Metin Yüksel suikastı Meclis gündeminde
15:46 Mahmut Alınak tutuklandı
15:21 Elazığ'da 4.4 büyüklüğünde deprem
15:18 Demirtaş’ın Leylan kitabı suç unsuru sayıldı
15:16 Öcalan'a ilişkin ortak açıklama: Tecrit işkencedir, kaldırılsın
15:12 Sağlık örgütlerinden Beyaz Miting çağrısı
14:57 Hakkari Belediye Eşbaşkanı Karaman tahliye edilmedi
14:45 HDP’nin kongre açıklaması engellendi
14:28 Sağlık meslek örgütleri: Şiddet varsa hizmet yok
14:12 Kaymakamlık binasından atlayan yurttaş yaşamını yitirdi
14:02 Mardin'de 15 Şubat gözaltılarına tepki
13:57 Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı
13:51 Bütçe ‘müdahalelerle’ fazla verdi
13:50 Adana'da Gezi açıklaması: Arkadaşlarımızı aramızdan alanlar yargılansın
13:50 Oluç: İktidar 2023’e kadar bu koltukta oturamayacak
13:36 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Krize ve şiddete karşı isyandayız
13:35 Hindistan büyükelçisi dışişlerine çağrıldı
13:34 İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok partisinden istifa etti
13:17 Yüksekova'da kar kalınlığı 6 metreyi geçti
12:47 Gizli tanık: Parlak gazetecidir
12:03 HDP'li eşbaşkana sosyal medyadan tehdit
11:54 Van'da iş merkezinin çatısı çöktü
11:44 Demirtaş’tan HDP kongresine çağrı
11:37 Karamollaoğlu: FETÖ’nün siyasi ayağı AK Parti'nin kendisidir
11:36 Valiliğe göre Hıristiyan mezarlarını çocuklar tahrip etmiş!
11:22 Sarısaç'ın aracından alınan HDP PM üyesi adliyeye getirildi
11:18 HDP delegesi EGO otobüsüyle kaçırıldı
11:16 AA dünyanın çevresini dolaşıp Ağrı'ya geldi!
11:14 Okul müdürünü yaralayan güvenlik görevlisi intihar girişiminde bulundu
11:12 TÜİK verilerine göre Türkiye'nin yarısı mutsuz
10:51 İdlib'deki HTŞ'liler ailelerini Efrin'e yerleştiriyor
10:49 Bankacılık düzenlemesine HDP’den şerh: Tekel kurmaya çalışıyor
10:42 Van'da 343 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı
10:42 Alınak'ın kitabının gelirini Tunç ailesine bağışlaması suç oldu
10:21 ‘Xewna Şevek Havînê’ Ankara'da izleyiciyle buluşacak
09:00 Mahmur'daki ambargo 8'inci ayda: Hastaneye götürülemediği için ölenler var
09:00 Cudi'nin dağ keçileri avcıların hedefinde!
09:00 Rize Cezaevi'nde koğuş bahçesine boş mermi kovanları atılıyor
09:00 17 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
16/02/2020
21:53 ‘Siya Avê’ belgeselinin gösterimi yapıldı
21:18 Van’da 4.7 büyüklüğünde deprem
20:53 Suriye rejimi Halep genelinde kontrolü ele geçirdi
19:30 Şırnak’ta gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
19:24 Gezi için ortak bildiri: Ben de oradaydım
18:53 Ruhani’den Türkiye’ye: Soçi Mutabakatı'ndan vazgeçilmemeli
18:33 Osman Kavala için sosyal medya kampanyası
18:20 İran’da 6.0 büyüklüğünde deprem
18:17 Dersim'de gözaltına alınan öğrenciler açlık grevine başladı
18:12 Erciş’te bir genç intihar etti
18:02 Van'da kadın mücadelesi konulu söyleşi
17:57 Konya’da bir şoför geçinemediği için intihar etti
17:47 CHP kongresinde cinsiyetçi ifadeler tepkiye neden oldu
17:42 Psikolog Aykıl: İstismarı önlemenin yolu çocuk haklarını bilmekten geçer
17:29 Urfa’da gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı
17:26 Valilik Şırnak’ta yaşanan darp olayının görüntülerini yayınladı
17:22 Kurtulan: Gelin kongrede boyun eğmeyeceğimizi gösterelim
17:17 Karçik’in darp edilmesine tepki gösteren Oluç: Yapılanlar haydutluktur
17:11 Muhabirimiz Yunus Duman serbest bırakıldı
17:04 24 gündür kayıp olan Mehmet Bal’ın ailesi: Devlet sorumluluğunda kayboldu
17:00 İmamoğlu'ndan İBB'ye ait binanın ilçe belediyesine tahsis edilmesine tepki
16:51 HDP’li gençlerden gözaltılara tepki
16:50 'Güçlü bir muhalefetle halkı bu zulümden kurtarmalıyız'
16:39 Çepni: Ekoloji mücadelesiyle savaşa karşı mücadele birleştirilmeli
16:25 'Kürt sorununda başmüzakereci Öcalan'dır'
16:24 7 gündür kayıp Didem Turan’ı arama çalışmaları sürüyor
15:39 Rusya: İdlib'deki siviller için ek geçiş noktaları kuruldu