Kadın tutuklulara dayanışma kartı gönderdiler

  • kadın
  • 15:06 22 Kasım 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ - Ankara'da kadınlar, yaptıkları açıklama ile kentte 25 Kasım günü yapılacak yürüyüşe çağrı yaparken, Adana ve Antalya’da ise cezaevlerindeki kadın tutuklulara dayanışma kartı postalandı.

 
ANKARA 
 
Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirecekleri eyleme çağrı yaptı. Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen kadınlar adına açıklama yapan Esma Çağlak, yasalarla, fetvalarla ve bitmek bilmeyen kadın düşmanı politikalarla kadınların yaşamlarına sistematik bir saldırı gerçekleştirildiğini vurguladı. 
 
Evde, işyerinde, sokakta şiddetin her biçiminin meşrulaştırılıp cezasız bırakıldığına dikkat çeken Çağlak, “Yaşamak istiyorum’ diyen kadınların isyan çığlığı duymazdan geliniyor. Mahkeme kapılarında nöbet tutuyoruz çünkü kamuoyu baskısı olmaksızın katillerin, tacizcilerin, tecavüzcülerin tutuklanmayacağını, iyi hâl indirimleri yağdırılacağını biliyoruz. Her ekonomik kriz gibi bu krizin de faturası önce kadınlara kesiliyor ve kadınlar yoksulluğa mahkum ediliyor. Şirketlerin borcu zamlarla bizlere ödetilmeye çalışılırken mutfaktan faturalara tasarruf yapmak yine kadınlara kalıyor. Aile odaklı gerici politikalar kadınları şiddet cenderesine mahkum ederken kıllarını kıpırdatmayanlar boşanmayı zorlaştırmak için komisyonlar kuruyorlar, nafaka halkımıza saldırıyorlar” dedi.
 
'KADINLARIN İTAATSİZLİĞİNİ YÜKSELTELİM'
 
Silahlara milyarlar harcanırken, kadınlara yeni sığınma evleri için bütçe ayrılmadığını vurgulayan Çağlak,  erkeklerin başlattığı savaşlar yüzünden göç eden, her türlü emek sömürüsüne, ayrımcılık ve şiddete maruz kalan ve savaştan en büyük yarayı alan kesimin yine kadınlar olduğunu ifade etti. Çağlak, “Savaş ile itirazsızlık yaratıp, şiddet faillerini affediyorlar. Kayyum politikalarıyla kadınların iradesini gasp ediyorlar. Kadın cinayetlerini ‘aile’ ile meşrulaştıran bu iktidar renklerimizi gasp ediyor. LGBTİ+’ları hedef gösteriyor, onur yürüyüşlerini yasaklıyor. Onurunu savunanları gözaltına alıyor, darp ediyor. Yaşamımıza ve yaşama arzumuza kast eden erkek şiddetinin bizi kuşatmasına izin vermeyelim. Örgütlü tüm erkek biçimlerine karşı omuz omuza verelim. Korkak, cesur, kırılgan, güçlü. Tüm kadınların itaatsizliğini yükseltelim sokaklarda” ifadelerini kullandı.
 
Hayatın her alanında mücadele etmeye devam edeceklerine dikkat çeken Çağlak, "Ankaralı kadınları kadın cinayetlerini ve her türlü şiddeti acilen durdurmak için sokakları isyanımızla doldurmaya çağırıyoruz” diye belirtti.
 
'25 KASIM'DA SOKAKLARDAYIZ'
 
Bolivya'da, Şili'de, Lübnan'da, İran'da ve Rojava'da sokakta yaşamları için dövüşen kadınların isyanını yanlarına alarak tüm kenti isyanın meydanları hale getirmek için 25 Kasım'da olacaklarını belirten Çağlak, “Rabia Naz’ın, Şule Çet’in, Nadira’nın ölümlerinin üstü ‘intihar’ diyerek örtülmesine izin vermemek, öldürülen her bir kadının hesabını sormaya 25 Kasım’da sokaklardayız. Kazandığımız paraya el koymaya çalışan, bizi zorla çalıştırmaya çalışanlara ekonomik şiddetin türlü biçimini uygulayanlara karşı 25 Kasım’da sokaklardayız. 25 Kasım Pazartesi günü saat 18.00'de Çankaya Belediyesi önünde buluşalım” ifadesinde bulundu. 
 
ADANA
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Adana ve Antalya’da kadınlar, cezaevlerindeki tutuklu kadınlara dayanışma kart gönderdi.
 
Adana’da aralarında partili milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Pero Dündar’ın da bulunduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Kadın Meclisi ve Adana Kadın Platformu üyeleri kartlarını Adliyesi PTT’sinden postaladı. 
 
'HAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'
 
Katların gönderilmesi öncesi Adana Kadın Platformu adına konuşan Av. Sevil Aracı Bek, kadına yönelik şiddetin çeşitli boyutları ile devam ettiğini belirtti. Bek, “İstanbul Sözleşmesi ile kazanılan haklarımız ve  nafaka hakkının elimizden alınması da gündemde. Bu haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
 
'ŞİDDET SARMALINDAYIZ'
 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise, konuşmasına kadın tutuklulara selam yollayarak başladı.
 
Kadınlara düşman olarak tanımladığı mevcut ataerkil sistemin yaşamın her alanını şiddet sarmalına çevirdiğini söyleyen Hatimoğulları, “Aynı zamanda siyasi kadınlar bu sarmalı devlet şiddeti boyutuyla bir kat daha yaşamaktadır. Biz buradan cezaevinde bulunan kadın arkadaşlarımıza hayallerimizin peşini bırakmayacağımızın sözünü vererek kartımızın içerisinde Mirabel kız kardeşlerle anılan kelebek simgesi ile iletmek istiyoruz” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından kadınlar, dayanışma kartlarını  postaladı. 
 
ANTALYA
 
Antalya Kadın Platformu üyeleri de, 25 Kasım dolayısıyla tutuklu kadınlarla dayanışmak için kaleme aldıkları kart ve mektupları göndermek için Güllük Postanesi önünde buluştu.
 
Burada “Tutsak kadınlara özgürlük” pankartı açılması sonrası Platform adına konuşan Nazire Nihal Terzi,  AKP’nin tüm alanların dışına ittiği kadını sadece ev içinde eş ve anne rolüyle biçimlendirmeye çalıştığını dile getirdi. Terzi, “Kadınların siyaset yapmasına, eşit temsiliyetine tahammül etmiyor. Onlarca belediyeye kayyum atayarak, kadın eşbaşkanlarını tutukluyor. Bugün hala cezaevlerinde kadınlar işkenceye maruz kalıyor ve birçok kadın çocuğunu cezaevi koşullarında büyütmek zorunda bırakılıyor. Çocuklarını da özgür yaşam hakları ellerinden alınıyor” diye konuştu. 
 
Terzi’nin sözlerini kentteki tüm kadınları 24 Kasım Pazar günü saat 14.00’te Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılacak yürüyüşe davet ederek sonlandırmasının ardından kadınlar PTT içerisine girip, kart ve mektuplarını postaladı. 
 
 

 VAN

Van’ın Özalp Belediyesi ilçede 25 Kasım  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılacak eylem ve etkinliklerin startını  verdi. Belediye Kadın Komisyonu ile Kadın Politikaları Müdürlüğü tarafından hazırlanan birbirinden farklı etkinliklerden oluşan programların ilki bugün yapıldı.

Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci, Belediye Kadın Meclisi üyeleri ile kadın çalışanları tarafından  belediyeye ait billboardlara kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla afişler asıldı. Beş ayrı noktaya asılan afişlerde yer alan yazılama ve görsellerle kadına dönük şiddet, tecavüz, istismar ve çocuk yaşta evlilik gibi bir çok konuya dair mesajlar yer aldı.

Hafta boyunca sürecek program dahilinde hazırlıkları süren Kadın Kültür Evi’nin açılışı yapılıp, kadın toplantıları düzenlenecek, el ilanları dağıtılacak.

Van'ın Erciş ilçesinde de HDP Van Kadın Meclisi üyeleri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri  de 25 Kasım kapsamında cezaevlerinde bulunan kadın tutuklulara kart gönderdi.  HDP Erciş ilçe binasında bir araya gelen kadınlar, ardından ilçe postanesine giderek hazırladıkları dayanışma kartlarını postaladı.

 

Diğer başlıklar

00:16 Savaşlarda insanların aç bırakılması ‘savaş suçu’ kabul edildi
00:05 Irak’ta eylemcilere ateş açıldı: 8 ölü, 20 yaralı
06/12/2019
22:33 Kayseri’de yangın: İki çocuk yaşamını yitirdi
22:02 Kaz Dağları Dayanışması: Maden şirketinin ruhsatı iptal edilsin
21:42 ‘Kadınlar Yaşamın Her Yerinde’ fotoğraf sergisi açıldı
21:34 KESK’ten ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitingine çağrı
20:24 Ajansımızın haberi ses getirdi: Ali Kısa serbest bırakıldı
19:55 Nusaybin Davası: 3 tutukluya 5 müebbet ve 78 yıl hapis verildi
19:48 Hakkari Valiliği’nden Fahriye Gürbüz açıklaması
19:03 ‘Ulusal birlik yürüyüşü’ son buldu
18:48 Çatışma sonrası gözaltına alınan köylülerden haber alınamıyor
18:18 Cemile Ertürkoğlu’nu katleden erkeğe müebbet hapis cezası
17:30 Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis
17:27 Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli asker operasyonu genişletildi: 30 gözaltı
17:25 ‘Halklar Ani'de halaya durduğu gün Hrant Dink'in hayali gerçekleşecek’
17:15 GREIF işçileri işlerini geri istedi
17:11 Polis aracında 120 kg esrar yakalandı
17:07 Grup Yorum konserine yasaklama
17:06 İşkenceyle gözaltına alınan Şahin ailesi fertleri tahliye edildi
16:53 Alanya’da 29 kişi gözaltına alındı
16:49 İHD İzmir Şubesi: 10 ayda 384 hak ihlali yaşandı
16:48 Gergerlioğlu: Toplum artık patlama durumunda
16:27 Gözaltındaki HDP'li meclis üyeleri serbest bırakıldı
16:14 Yunanistan, Libya Büyükelçisi'ne 72 saat süre verdi
16:05 Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması: Taviz vermedik
15:57 Erdoğan’ı İngiliz polisine şikayet ettiler: Kürtlere karşı savaş suçu işliyor
15:39 57 gündür cenazesi verilmeyen Gazeteci Erdemci'nin durumu Meclis'e taşındı
15:26 Ceren'in katili Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderildi
15:21 Gözaltındaki eşbaşkanlara avukat kısıtlılığı
15:20 Piroğlu: Tünellerin, yolların temelinde işçi kanı var
15:14 CHP binasına pankart asan Dev-Güç üyeleri serbest bırakıldı
15:08 Özalp Belediye Meclisi’nden gözaltı tepkisi
15:07 Türkiye Serêkaniyê ve Girê Spî'ye kaymakam atadı
14:52 ‘Devletler, sağlığa erişim sağlamakla yükümlüdür’
14:28 Enerji Sempozyumu 2'nci gününde: Ilısu Barajı güvenlik politikasıyla ilgilidir
14:22 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
14:12 Özbudun: Bilimsel liyakat karikatüre dönüştü
13:42 Diyarbakır ve Ağrı'da 10 gözaltı
13:39 Batman’da kadın avukata dönük taciz protesto edildi
13:38 ‘10 binden fazla çalışan 3 aydır mağdur ediliyor’
13:22 Bakan Gül’den Arduç savunması: Cezaevi koşulları bugün belirlenmedi
13:09 MMO: Asansörlerin kontrolü piyasanın insafına terk edilemez
13:08 Demirtaş’ın ailesi trafik kazası geçirdi
13:01 Amanoslarda operasyon: 2'i ağır 4 asker yaralandı
12:51 Kasım’da en az 126, son 11 ayda 1606 işçi can verdi
12:50 Osmaniye'de talepler kabul edildi, açlık grevi sonlandırıldı
12:22 Kubilay: Tel Rıfat’tan Roboski’ye değişmeyen tek şey ise Kürt düşmanlığı
12:16 45 işçi atıldı, 265 işçi tehditle sendikadan istifa ettirildi
12:10 Kürt partilerden birlik deklarasyonu: Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım
11:55 Kurtalan'da okul müdüründen öğrencilere şiddet
11:53 Fransa’da hayatı durma noktasına getiren grev ikinci gününde
11:19 Ceren'in katil zanlısı Şırnak'a sevk edildi
10:47 AKP Gençlik Kolları Başkanı uyuşturucu ile yakalandı
10:22 ‘Kötü muamele geriledi’ diyen Soylu’ya yanıt: Başka bir ülkede yaşıyor
10:06 Vizyonda bu hafta
09:43 HDP’den bütçe şerhi: Savaş ve israf bütçesi
09:25 Ne duyabiliyorlar ne de konuşabiliyorlar
Engelliler Günü'nde anne ve babaları tutuklandı
09:11 'Zorla göç ettirilenlerin hakları göz ardı ediliyor'
09:10 GABB’da HDP’li 70 meclis üyesi yerine kayyum atandı
09:09 Kürkçüler Cezaevi’nde köpekli arama
09:08 Sosyolog Şedal: Ekonomik kriz kadına yönelik şiddeti artırıyor
09:07 Psikolog Mevlüt Ülgen: İntihar olayları ekonomik, siyasal ve toplumsal bir sorundur
09:06 Eski peşmerge: Kürt birliği için vakit geldi
09:05 ‘Eser ve Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız’
09:04 Yazar Çilingir: Rum 100 yıldır aşağılama olarak kabul ediliyor
09:03 Bilgen: Hacizlerin yasal bir dayanağı yok
09:01 Kirasını ödeyemeyen esnaf kilit vurmaya yakın
09:00 Van'da dil ve kültür atölyeleri açılıyor
09:00 06 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
08:32 Van'da HDP’li Belediye Eşbaşkanları gözaltına alındı
05/12/2019
23:38 Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti
21:52 Baskın sırasında kalp krizi geçiren kadın hayatını kaybetti
21:07 ‘Kürt Kadınları Şiir Gecesi’ düzenlendi
20:58 Serêkaniye’de aynı anda 2 patlama
20:56 57 yaşındaki kalp hastası tutuklandı
20:32 Kağıthane İlçe yöneticisi gözaltına alındı
19:34 Üniversite öğrencisi genç intihar etti
18:19 Fikirtepe’de metrobüs kazası
18:16 İpek: Elektrik zamları devam edecek
17:48 Lozan’dan Cenevre’ye ‘Ulusal Birlik Yürüyüşü’ başladı
17:25 Muş’ta 2 İl Genel Meclis üyesi gözaltına alındı
17:21 'Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ 7 Aralık’ta başlıyor
17:06 Fransa’da süresiz genel grev başladı
16:55 Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?
16:52 HDP’den ‘kadın katliamlarına’ ilişkin araştırma önergesi
16:27 Alparslan Kuytul tahliye edildi
16:04 Cinsel taciz davasında tanıklar dinlendi
15:46 PTT işçileri iş bıraktı
15:44 HDP’den Tahir Elçi cinayetine ilişkin 16 kritik soru
15:30 Engellilerden milletvekillerine 600 mektup
15:16 Batman’da tutuklamalar protesto edildi
15:12 Nusaybin Davası'nda hasta tutuklu Eroğlu'na 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis
15:04 Şenyaşarların ölümüne ilişkin iddianame 18 ay sonra hazırlandı: Olay değil aile soruşturuldu
15:00 Güven: Hasta tutukluların tedavileri engelleniyor
14:54 TTB ve SES ortak çağrı: AYM kararı uygulansın
14:28 Ceren Özdemir’in katil zanlısı tutuklandı
14:13 Koramaz: Kayyum rejimini püskürtemezsek tüm ülkede yaşayacağız
14:04 Doğa Koleji'nde velilerden iş bırakan öğretmenlere destek
13:59 Soylu’dan Ceren Özdemir açıklaması: Her uygulamayı eleştiremeyiz
13:57 2018 yılında tutuklama yüzde 14 arttı