Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan F-35 açıklaması

img
ANKARA – Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD tarafından gönderilen mektubun sızdırılmasını ciddiyetsizlik olarak değerlendirerek, “Biz F-35’in bir müşterisi değil, ortağıyız, üreticilerinden biriyiz. 1 milyar doların üzerinden buraya fon katkısı yaptık” dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Kabine de önemli gündemlerden birinin dış politikada yaşanan gelişmeler olduğunu söyleyen Kalın, “Biz adımlarımızı atarken her şeyin iç içe geçtiği, bütün dinamiklerin birbirini etkiler hale geldiği bir dünyada ulusal çıkarlarımızı esas alan bir dış politika izliyoruz. Bunun içinde 360 derece perspektifinden dünya olaylarına bakıyoruz. Dolayısıyla bizim Avrupa ile, ABD ile, Rusya ve Çin gibi diğer küresel aktörlerle, Ortadoğu ülkeleri ile, İslam ülkeleri ile, Afrika, Uzak Doğu Asya ve Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerimiz bir sıfır toplamlı dış politika perspektifine dayanmaz. Tam tersine biz bir ilişki öbeğini bir başka ilişki öbeğinin alternatifi olarak görmedik. Avrupa ile, Amerika ile Transatlantik ittifak bağlamında kurduğumuz iyi ilişkiler bizim Rusya, Çin, Ortadoğu, Afrika ile kurduğumuz ilişkilere mani teşkil etmez” dedi.
 
Hükümetin dış politikasına dair spekülatif haberler yapıldığını öne süren Kalın, şöyle devam etti: “Türkiye’nin NATO’daki statüsünü tartışmaya açmaya çalışmaktalar. Türkiye’nin geleneksel ittifak sistemlerinden çıkın başka alanlara yöneldiğini iddia etmekteler. Halbuki biz tamamen kendi ulusal çıkarlarımız çerçevesinde herkesle karşılıklı saygı ve çıkar ilişkisi temelinde kapsamlı ilişkiler geliştirmeyi hedefliyoruz. Güvenliği bu çerçevede bir bütün olarak ele alıyoruz. S-400 meselesi, Patriot meselesi, F-35 meselesi Türkiye’nin öncelikli olarak milli güvenliğini sağlamaya dönük atılan adımlardır. Biz güvenliği bir bütünlük içinde ele aldığımız için şunu açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz, hepimiz güvende olmadan hiç birimiz güvende değiliz.”
 
‘KARARLI BİR ŞEKİLDE YOL ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Kalın, “İdlib, Tel Rıfat, Fırat’ın doğusundaki gelişmeleri sadece takip etmiyoruz, orada istikamet verici bir dış politika izleyerek gelişmelerin aleyhimize dönmesini önlemek için bugüne kadar çok önemli adımlar attık, atmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sayesinde Türkiye-Suriye sınırında kurulmak istenen PKK devleti artık ihtimal dışı hale gelmiştir. Bunu Afrin’de, İdlib’de, Fırat’ın doğusunda da kararlı bir şekilde yapmaya devam edeceğiz.”
 
‘MEKTUBUN SIZDIRILMASI CİDDİYETSİZLİKTİR’ 
 
ABD’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektubun basına sızdırılmasını da eleştiren Kalın, şunları söyledi: “Savunma Bakanımıza gönderilen bu mektup sadece üslubu değil, muhtevası itibariyle de müttefiklik ruhuna da aykırıdır, ikili ilişkilerin nezaketine de aykırıdır. Türkiye gibi egemen ve bağımsız bir ülkenin durduğu yere de tamamen karşı bir yaklaşımdır. Bu mektubun gönderildiği zamanla eşzamanlı olarak sızdırılmış olması da bir ciddiyetsizliktir. Bu tür yazışmalar, bu tür mektuplar devlet kurumları arasında yapılır, mahremiyeti vardır, anı gün birkaç saat içinde veya ileriki zamanlarda kamuoyu ya da basın üzerinden baskı oluşturmak amacıyla sızdırılmaz, bu devlet ciddiyetine yakışmaz.”
 
Konuya ilişkin görüşmelerin devam ettiğini aktaran Kalın, kendisinin de Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ile görüştüğünü belirtti. Kalın, “Cevap hazırlanırken mektubun muhtevasına, üslubuna ve perspektifine uygun bir cevabın verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Görüşmelerimiz devam edecek. F-35 programından Türkiye’nin haksız bir şekilde çıkartılmaya çalışılması, başka yaptırımların gündeme gelmesi, Pentagon’un hiçbir hukuki zemin olmadan resen bir takım inisiyatiflere yönelmiş olması ittifak ruhuna aykırıdır, Türkiye’nin egemenlik haklarına bir saygısızlıktır. Sayın Cumhurbaşkanımız da Japonya’da yapılacak olan G-20 zirvesinde Sayın Trump ile bu konuyu çok büyük ihtimalle 29 Haziran’da ikili görüşmede ele alacaklar” diye konuştu. 
 
‘F-35’LER ÜLKEMİZE MUTLAKA GELECEKTİR’
 
F-35’lerle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin de konuşan Kalın, “Uluslararası platformda hakkımızın aranması en doğal hakkımız. Biz F-35’in bir müşterisi değil, ortağıyız, üreticilerinden biriyiz. 1 milyar doların üzerinden buraya fon katkısı yaptık. Umarız Amerikan yönetimi, özellikle Pentagon S-400 meselesini bahane ederek ikili ilişkilere kalıcı zarar verecek tavır ve tutumlarından bir ön önce vazgeçerler. Çünkü orta uzun vadede bu sorun mutlaka aşılacaktır. Türkiye’nin hakkı olan F-35’ler ülkemize mutlaka gelecektir. Ama bunu geciktirmek, bahanelerle başka alanlara çekmeye çalışmak ikili ilişkilere zarar verir. Anlaşmadan kaynaklanan haklarımızı da her platformda savunmaya devam edeceğiz. Umarız iş o noktaya gelmez. Ama geldiği zaman da Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmaktan asla geri durmayacaktır” şeklinde konuştu.
 
Askerlik düzenlemesine dair eleştirilere de yanıt veren Kalın, “Milli Savunma Bakanlığımızın hazırladığı yeni askerlik yasası bu tür zaafların ortaya çıkmasını önleyecek maddeleri zaten ihtiva etmektedir. O yüzden çok hassas bir şekilde hazırlandı. TSK’nın askeri kapasitesi hem sayı hem nitelik olarak etraflı bir şekilde ele alındı. Onun üzerine bu yasa bu şekilde teklif olarak getirildi. Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında zaafa yol açabilecek bir uygulamayı kanun olarak Meclis’ten geçirmemiz zaten söz konusu olamaz” dedi.
 

Diğer başlıklar

22:25 Derikli çocuklar açık havada film izledi
21:10 Koşuyolu Parkı’nda etkinlikleri devam ediyor
21:00 Aşiretler’den Şam yönetimine çağrı: MSD’yle diyalog kurun
20:23 İdlib’de sıkışan Türkiye, Kürtleri bombalıyor
19:46 Boykota Antep Barosu da katıldı: Yargının bağımsızlığı zedelenecek
19:33 Yargıtay baroları hedef aldı
19:20 İzmir Barosu’ndan TBB’ye: Bizi temsil etmiyorsunuz
18:36 İstanbul Valiliği’nden yağış uyarısı: Devam edecek
17:59 Tutuklu aileleri: Cezaevlerinde işkenceye son verilsin
17:40 'Ekolojik katliama karşı direniş hattıyla cevap vermek gerekir'
16:48 Gönül Yılmaz ‘Eşiğin Gerisinde’ eseriyle kitapseverlerle buluştu
16:22 Muş Barosu da Yargıtay davetini reddetti
16:14 Bursa Şehir Hastanesi’ni su bastı
16:11 Muhabirimiz Ergin Çağlar'ın gözaltı süresi 2 gün uzatıldı
16:07 Selvi Kılıçdaroğlu, Başak Demirtaş ve Dilek İmamoğlu buluştu
16:05 92 gündür direnişte olan Aliağa işçilerine dayanışma ziyareti
15:45 Diyarbakır’daki refüjlere kekik ve adaçayı dikilecek
15:42 İstanbul'da yağmur hayatı felç etti: Unkapanı’ndan cenaze çıktı
15:21 HDP kongresinde Kürt birliği vurgusu
14:58 'F Oturumu' gazeteci Ziya Ataman için yapıldı
14:57 Urfa Barosu’ndan da Yargıtay’a ret: Bu oyunda yokum
14:52 Suda kaybolan 3 kardeşten 1’i boğuldu
14:50 2.5 yılda 73 tutuklu yaşamını yitirdi
14:42 ‘Hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan serbest bırakılsın’
14:30 Lice'de trafik kazası: 4’ü çocuk 7 yaralı
14:26 Kayıp yakınları: Savaş değil barış olsun
14:23 Lice’de çıkan yangın söndürüldü
14:00 İran’da tutuklu Rahmi Turgut ölüm orucunda
13:56 Cumartesi Anneleri yağmur dinlemedi, Ertak'ın akıbetini sordu
13:47 KESK Adana Şubeler Platformu: Birlikte mücadeleye
13:46 Vapur ve tramvay seferleri iptal edildi
13:45 Leyla Güven’den Adalet Bakanı’na: Cezaevindeki baskılar derhal son bulmalı
12:34 Elazığ Cezaevi’nde ölüm orucuna başlayan Adsiz eylemini sonlandırdı
12:18 Metin Feyzioğlu Beştepe'ye gidiyor
12:10 Kılıçdaroğlu: Adalet reformunu getirin Meclis’ten geçirelim
11:52 Ankara Barosu da adli yıl açılışına katılmayacak
11:41 Osmaniye Cezaevi'ndeki işkenceye suç duyurusu
11:13 Kimliği açıklanan cenaze 'Savcı izinde' denilerek 28 gündür morgda
10:58 Germiyan’da kadının sesi: Newjin Gazetesi
10:16 Urfa'da 25 gözaltı
10:01 Kaliforniya’dan Kaz Dağları’na: Munzur’u, Hasankeyf’i burada öğrendim
09:35 Hakkari Valiliği'nden yasağın gerekçesi: TKEP/L, MLKP ve MKP'nin kuruluş yıldönümleri
09:33 'AYM’yi olumlu kararlara teşvik etmek gerekiyor’
09:11 500 TL’ye Ses Konum Tespit Sistemi ürettiler
09:10 Lis'ten 5 Kürtçe kitap
09:09 Kaz Dağları’ndaki sanatçılar: Bütün direnişlerin dili ortaktır
09:08 75 yaşındaki hasta tutuklu Ahmet Sılık artık ailesini tanıyamıyor
09:06 Artuklu Üniversitesi akademisyenleri: Önce Kürt ve muhalifler, şimdi de enstitü tasfiye ediliyor
09:05 Darp edilen tutuklular: Ölüm orucu başlatırız
09:04 Van'da 1000 günlük OHAL