Cinsel taciz davasında tanıklar dinlendi

  • kadın
  • 16:04 5 Aralık 2019
  • |
img
İZMİR - İşyerinde çalışan kadına cinsel tacizde bulunan A.T.A.'nın yargılandığı davanın duruşması görüldü. 
 
İzmir'de bir mimarlık ofisinde Ekim 2019'de yanında çalışan bir B.S.U.'ya cinsel tacizde bulunduğu belirtilen patron A.T.A.'nın tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. İzmir 48'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde "zincirleme cinsel taciz" iddiasıyla yargılanan A.T.A.'nın katılmadığı duruşmada avukatları ve mağdur B.S.U. ile avukatları hazır bulundu. 
 
Duruşmayı B.S.U.'nun ailesi, meslektaşları, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odalar ve kadın örgütleri takip etti. 
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak B.S.U. dinlendi. 2018 yılının yaz aylarında işyerinin terasında masada oturdukları sırada sanık A.T.A.'nın masa altından telefon ile fotoğraf çektiğini belirten bir ses duyduğunu anlatan B.S.U., durumu önce yanlış anlamış olabileceğini ama daha sonra benzer şekilde olayın yaşanmasından dolayı sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi. 
 
TANIKLAR DİNLENDİ
 
Mağdur B.S.U.'nun ifadesinden sonra duruşma tanıların dinlemesiyle devam etti. Dinlenen tanıklardan E.A. bahsi geçen fotoğrafları görmediğini ancak sanık A.T.A.'nın olaydan sonra kendisini telefonla arayarak "Şeytana uydum, bir hata yaptım, pişmanım" dediğini aktardı. Dinlenen diğer tanık G.K. ise, sanığın telefonunu masanın altına götürdüğünü ve fotoğraf çekme sesini kendisinin de duyduğunu anlattı. Son olarak dinlenen tanık T.Z. de yaşanan olaydan sonra işten ayrıldığını ve daha sonra ödenecek maaşı için sanık A.T.A.'yı aradığında onun da kendisine "Hata yaptım" dediğini söyledi.
 
Tanıkların dinlenmesinden sonra mahkeme bir sonraki duruşmayı 11 Şubat 2020 tarihine erteledi. 
 
Duruşma sonrası sanık avukatı, mahkeme salonun önünde bekleyen kadınlara bağırarak tartışma çıkardı. Kadınlar ise tacize karşı dayanışmayı her alanda büyüteceklerini ifade etti.