Kapısına kilit vurulan Mor Dayanışma’nın üyesi: Kadın mücadelesi mühürlenemez

  • kadın
  • 09:04 5 Aralık 2019
  • |
img

HATAY - Hatay’da faaliyet gösteren Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce “izinsiz eğitim” gerekçesiyle mühürlenip, 51 bin 168 TL idari para cezası kesildi. Karara tepki gösteren dernek üyesi Aylin Yüksel, kadın mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. 

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği'ni  “Kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı halde izinsiz eğitim faaliyetinde bulunduğu" gerekçesiyle mühürleyip, 51 bin 168 TL idari para cezası kesti. Verilen karara tepki gösteren derneğin üyesi Aylin Yüksel, tüm baskı, engelleme ve cezalara rağmen kadın mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirtti. 
 
Yüksel,  kararın kendilerine 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü arifesinde tebliğ edildiğini aktardı. Yüksel, temel amaçlarının kadınların güçlenip, bir arada olması için dayanışmayı esas alan çalışmalar yürüttüklerini söyledi. 
 
‘ÇALIŞMALARIMIZDAN ÖTÜRÜ MÜHÜRLENDİK' 
 
Yüksel mühürlenmelerine gerekçe olan çalışmaları ise şöyle dile getirdi: "Mahalle mahalle gezip kadınları destekleyecek, güçlendirecek her tür faaliyeti yürütmeye çalışıyoruz. Yaz aylarında bu noktada kadınları destekleyecek, çocuklarla toplumsal cinsiyet atölyesi, resim, drama gibi etkinlikler yaptık. 'İzinsiz eğitim' olarak itham edildiğimiz ve delil olarak sunulan fotoğraflar bu etkinlikler sırasında izinsiz çekilmiştir. Çocuk istismarının iyice arttığı şu günlerde çocuklarla cinsiyet rolleri ve beden farkındalığı atölyeleri gerçekleştirmenin son derece yerinde olduğunu savunmaya devam ediyoruz. Dernek tüzüğümüzde, faaliyetlerimiz arasında kadınları destekleyecek, güçlendirecek her tür bilgilendirme ve eğitim çalışmasının yapılabileceği yazıyor olmasına rağmen derneğimizi ve bunun üzerinden de kadın hareketi karalanmak istenmektedir. Hem mahallelerde hem derneğimiz bünyesinde toplumsal cinsiyet drama etkinliğinden, paylaş-gülümset etkinliğine, doğa yürüyüşünden panellere, film gösterimlerinden Kadının İnsan Hakları ve Yeni Çözümler Derneği'nin kadınları güçlendirmek amaçlı yürüttüğü Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı-KİHEP’e kadar birçok çalışma yürütüyoruz. Öncü kadınları tartışıyoruz. Kadınların bir araya gelmesi, dayanışmayı büyütmesi, konuşması, deneyim paylaşması en temel noktamız oluyor etkinliklerimizde. Öldürülen kadınların kamuoyu görünürlüğünü ve davaları takip ediyoruz. Şiddet türleri ve haklarımız üzerine atölyeler ve paneller organize ediyoruz."
 
'MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ' 
 
Hatay'da son 10 ayda 15'e aşkın kadının öldürüldüğünü, kadına dair çalışmaların engellenmesi için binalarının mühürlendiğine dikkati çeken Yüksel, tüm baskı, engelleme ve cezalara rağmen kadın mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Yüksel, "Kadın mücadelesi mühürlenemez. Elbette mücadeleye devam edeceğiz. Mahkemelerde kadına yönelik şiddetten yargılanan sanıklara uygulanan indirimlerden, erk iktidar tarafından kadınlara yöneltilen düşmanca söylemlerden, kadınları güçlendirmek adına kazanılmış haklarımız olan 6284 Yasası ile İstanbul Sözleşmesi'ne saldırılmasından, kadının çoğunlukla 'ödenmeyen' nafaka hakkına göz dikilmesinden, kadın istihdamındaki yetersizliklerden, kadınların esnek ve güvencesiz işlere yönlendirilmesinden, erken yaşta evliliğin önünü açan, tecavüz edenleri aklayan torba yasalardan,  kadınların toplumda ve erk iktidar katında yerinin ne olduğunu biliyoruz. Bunun için her alanda olacak ve erk iktidarla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Mücadele etmek zorundayız. Çünkü kadınlara çağrımız; susmayın, itiraz edin, yaratılan düşmanlığa değil kadın dayanışmasına inanın ve bir araya gelmekten korkmayın. Yaşasın kadın dayanışması" diye kadınlara çağrıda bulundu.
 
‘İZİNSİZ OLDUĞU İÇİN’ 
 
Dernek binasını mühürleyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü gerekçesini ise, "İlçemizde Gazi Mahallesi Çekmece Caddesi No:12 adresinde Mor Dayanışma Kadın Derneği adlı yerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı halde izinsiz eğitim faaliyetinde bulunduğu için (C) yazı ekindeki 01/08/2019 tarihli tutanak ile tespit edilmiştir. Adı geçen yeri işletene, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu 3. Maddesi doğrultusunda 15/11/2019 tarihli ve 22665257 sayılı Valilik oluru ile brüt asgari ücretin 20 (yirmi) katı 51.168,00 TL (elli bir bin yüz atmış sekiz TL) idari para cezası verilmiştir." diye belirtti. 
 
MA / Hamdullah Kesen