EHP: Savaş siyasetine karşı tüm halklar el ele vermeli

img

İSTANBUL – Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon başlatılmasına tepki gösteren EHP yaptığı açıklamada “AKP'nin yayılmacılık hevesiyle Ortadoğu'da tekrar başlattığı savaş, kardeş Suriye halklarına kan, Türkiye emekçilerine ise açlık ve yoksulluk getirecektir. Bu siyasete karşı tüm halklar el ele vermelidir” dedi.

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon başlatmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Yapılan operasyona ilişkin açıklamada, “Cihatçı örgütlerle kol kola giren AKP ‘barış’ adı altında Ortadoğu halklarının üzerine bombalar yağdırırken zaten kötü durumda olan ekonomiyi daha da kötü duruma getirecek bir hamle yapıyor. TBMM'de Suriye tezkeresine ‘evet’ diyenler bu kötü gidişattan sorumlu olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “AKP'nin Suriye savaşından beklediği hem ülkedeki milliyetçiliği körükleyerek oylarını artırmak hem de paraya susamış inşaat firmalarına alan açmaktır. Halkımız bilsin ki AKP'nin yayılmacılık hevesiyle Ortadoğu'da tekrar başlattığı savaş kardeş Suriye halklarına kan, Türkiye emekçilerine ise açlık ve yoksulluk getirecektir. AKP'nin hevesleri uğruna ülke genç evlatlarını kaybedecektir. Savaş sefer değil felakettir. Bu siyasete karşı tüm halklar el ele vermelidir.”