Tarihçi Bayrak: Operasyonun 9 Ekim’de başlatılması manidar

img

İSTANBUL – Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan operasyonun çıkmaz yol olduğunu ve Ortadoğu’da büyük kaosa neden olacağını söyleyen tarihçi yazar Mehmet Bayrak, operasyonun 9 Ekim günü başlatılmasının da manidar olduğunu ifade etti.

Türkiye, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden, yaptığı açıklama ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon başladığını duyurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan operasyonu tarihçi yazar Mehmet Bayrak değerlendirdi.

‘KAOSA NEDEN OLUR’

“Başlatılan askeri operasyon çıkmaz yoldur. Bu Ortadoğu’da büyük kaoslara neden olacaktır” diyen Bayrak, Kürtlerin sırtlarının dayanacağı sağlam bir dostun olmadığını ifade etti. Bayrak, “Ortadoğu’nun dört büyük ülkesinin ortak olan bir Kürt sorunu mevcuttur.  Bu devletler Kürt sorunu ile kendileri aralarında ve diğer egemen ülkelerle ittifaklar yapabiliyorlar” dedi.

‘OPERASYONUN YAPILDIĞI TARİH MANİDARDIR’

Operasyonun yapıldığı tarihin tesadüf olmadığa dikkat çeken Bayrak, “Bilindiği üzere Öcalan yıllar öncesinde 9 Ekim 1998’de günü uluslararası komplo sonucunda Suriye’den çıkarıldı. Operasyon tarihinin bugüne denk getirilmesi bu temelde manidar. Operasyonun bu döneme denk gelmesinin bir diğer tarafı ise AKP hükümetinin içerde ve dışarda sıkışmasından kaynaklanıyor.  AKP’nin erimekte olduğu ve giderek tasfiye olacağını gördüğü için milliyetçilik üzerinde güç devşirmek için bu operasyonu yaptı. Maalesef bu konuda yine kurbanlık olarak seçilen Kürt halkı oldu” ifadelerini kullandı.